Zapisy na półkolonie organizowane przez GOKiS w terminie 17-21 lutego 2020 r. odbedą się u p. Marzeny Bonkowskiej w dniach 27-28 stycznia od godz. 7.30 w sali nr 36 (rodzice zapisują dzieci osobiście). Koszt 50 zł, ilość miejsc 20. Szczegółowe informacje o półkoloniach dostępne są na stronie Urzędu Gminy Stara Biała oraz profilu facebook'owym.

Strona głównaArchiwum 2018/2019100-lecie Odzyskania Niepodległości

Stanowisko Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia w sprawie zapobiegania i zwalczania wszawicy u dzieci i młodzieży


Zachęcamy do wpłat na Radę Rodziców. Wpłata za pierwsze dziecko wynosi 40 zł, za drugie 20zł. 

100-lecie Odzyskania Niepodległości

flagaWiek szkolny powinien być czasem, który poświęcamy szukaniu odpowiedzi na pytania dotyczące naszej tożsamości. Poznawanie naszej przeszłości, naszych korzeni jest istotne. Dzięki wiedzy o dokonaniach poprzednich pokoleń, możemy lepiej określić to, do czego sami będziemy w życiu dążyć, ponieważ wartości, które wyznawali nasi przodkowie wciąż są aktualne i nie uległy przedawnieniu. Naszym zadaniem jest je odczytać i dostosować do warunków, w których żyjemy dzisiaj.

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości skłania do refleksji na temat wolności. Realia zaborów i późniejszego podporządkowania Sowieckiej Rosji, radykalnie ograniczały wolność Polaków. Kontrola informacji, zakłamywanie rzeczywistości, narzucanie poglądów, niemożność wyrażania własnego zdania, własnych opinii. W obecnych czasach rzadko myślimy o wolności, którą dysponujemy. Pragnienie rzeczy jest bowiem największe, w przypadku jej braku. Wyczekiwanie na wymarzony prezent gwiazdkowy wiąże się z o wiele większymi emocjami niż jego późniejsze wykorzystywanie. Rzeczy, które posiadamy powszednieją, stają się elementem życia codziennego. Wywalczona przez naszych przodków wolność jest dla nas rzeczą zastaną i oczywistą. Możliwość wypowiadania swojego zdania, dostęp do rozmaitych książek, innych źródeł informacji jest przywilejem, z którego korzystamy nie zawsze pamiętając, że kilkadziesiąt lat temu nie był tak oczywisty.

Wolność publiczna i polityczna jest jednak tylko częścią wolności, którą dysponują ludzie. W czasach szkolnych poznajecie wartości. Decydujecie o tym jakimi ludźmi chcecie być w przyszłości, określacie co jest dla was dobre, a co złe. Nasze wyobrażenia na temat tego, jak chcemy postępować i jakimi ludźmi być, zawsze będą wyidealizowane. Łatwiej jest chcieć zrobić dobrze, niż faktycznie tak uczynić. Dlaczego zazwyczaj czynimy mniej, niż chcemy? Ponieważ trudno jest wykorzystywać w pełni naszą wolność. Często stajemy się niewolnikami rozrywek, chwilowych przyjemności. Nasza wolność do samorealizacji jest ograniczana przez proste żądze. Dzisiaj największym ograniczeniem wolności nie jest cenzurujący rząd, a nasze świadome ucieczki od niej.

Na swoje życzenie uciekamy od wolności, często szukamy wymówek: „urodziłem się w takim domu, nigdy nie zajdę daleko”, „urodziłem się leniwy i dobrze mi z tym”, „dostałem słabą ocenę, bo sprawdzian był za trudny, albo bo nauczyciel się na mnie uwziął”. Zrzucamy winę na okoliczności i przez to umniejszamy odpowiedzialności za swoje działania. Człowiek wolny ponosi konsekwencje swoich czynów, sam za nie odpowiada. Będąc prawdziwie wolnym jesteś większy niż warunki, w których żyjesz.

Jak więc najlepiej wykorzystać wolność, którą wywalczyli nasi przodkowie? W obecnych czasach niepotrzebne są akty bohaterstwa i zbrojna walka za ojczyznę. Nikt nie musi przelewać krwi w obronie swoich praw. Jednak ofiara poległych przodków nie może pójść na marne. Wolność, którą dysponujemy dzisiaj jest wynikiem ich walk i w tym sensie jesteśmy im coś winni. Budując swoją tożsamość na podstawie obecnych okoliczności, nie możemy zapominać o tym, że są one wynikiem ciężkiej pracy wielu pokoleń. Mając w świadomości ten dług, co możecie zaoferować im w zamian?

Każde pokolenie buduje swoją opowieść. Rola, którą będziecie pełnić w historii zależy tylko od was. Wolność, którą dysponujecie sprzyja stworzeniu swojej indywidualnej drogi, premiuje samodzielne myślenie. Naród jest naturalną dla człowieka wspólnotą. Żyjąc i samorealizując się w niej, spłacamy nasz pokoleniowy dług. W przypadku narodu zniewolonego przez nieludzki system, dysponowanie wolnością było utrudniane przez państwo. Dzisiaj nie mamy tego problemu. Obecne akty patriotyzmu nie muszą być spektakularne. Świadome dysponowanie wolnością: ograniczenie wymówek i kontrola pożądania rzeczy, tak popularnych w dzisiejszym świecie jest pierwszym krokiem do budowania Polski, o której marzyli nasi przodkowie.

Niech dzisiejsza radość z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości nie okaże się chwilowym uniesieniem. Po refleksji przychodzi czas na działanie i ciężką pracę, która potwierdzi wasze zaangażowanie. W realiach wolnej Polski bądźcie świadomym, posiadającym cel pokoleniem, ponieważ raz zdobytą wolność trzeba nieustannie podtrzymywać i pielęgnować.

 

650px Coat of arms of Poland official3

gminabip  men     kur 

efs 

szkolaklasa

 odkrywcy

swr

mysle

sbprzem

trzymajForme

bezwakacje

 ortografitti

miwgif

 ls

 eteatr

scrabble

aqua

ratujemy

zippy

klubpuchatka

 pck

czystepowietrze

niepal

Znajdz wlasciwe rozwiazanie

 Logo klub wiewiorka PCK RGB

 etwinning

 logoapteczka

Logo Magiczna Moc Bajek 1

 

 

 

 

Joomla templates by Joomlashine